• 22885890-95(021) - 41936(021)

لمینیت و کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر

 ونیر ماده ای به رنگ دندان است که روی دندان به کار گذاشته می شود تا نقوص جزئی یا کلی دندان و تغییر رنگ ذاتی آن را ترمیم کند . ونیرها عموما از کامپوزیت شکل داده شده توسط دندانپزشک، کامپوزیت ساخته شده در لابراتوار ، کامپوزیت چینی و یا از متریال های سرامیک پرس شده ساخته شده اند. از کاربردهای رایج وینرها سطوح دندانی است که بد شکل گرفته اند ، رنگ طبیعی خود را از دست داده اند ، ساییده شده اند یا بد ترمیم شده اند.

ونیرکامل برای ترمیم نقوص کلی و یا نواحی از دندان است که دچار لکه شده اند بخصوص سطح رویی دندان . البته فاکتورهای مختلفی از جمله سن بیمار، انسداد، سلامت بافت ،موقعیت و هم ترازی دندان و سلامت دهان و دندان قبل از انجام روکش باید ارزیابی شوند . البته بعد از انجام روکش کامل باید مراقبت ها به درستی انجام شوند تا حد فاصل -کانتور- فیزیولوژیکی بخصوص در نواحی لثه فراهم شود.

برخی مناقشات در مورد  آماده سازی دندان قبل از انجام ونیر و میزان پوشش برای وینردندان ها وجود دارد. برخی ترجیح می می دهند مینای دندان را اچ کنند و ونیر را روی تمام سطح موجود اعمال کنند بدون اینکه دندان آماده سازی خاصی از قبل داشته باشد.

 

 مزیت این روش این است که :

 1. اگر انجام روکش موفق نباشد و یا بیمار روکش را دوست نداشته باشد می توان آن را برداشت. اگرچه مشکلاتی در این زمینه وجود خواهد داشت.
 2. برای از بین بردن لایه سطحی مینا که دارای میزان زیاد فلوراید بوده و توانایی اچ شدن را بوسیله اسید ندارد.
 3. تا سطح سختی را برای باندینگ بهتر ایجاد کند.
 4. تا خط پایانی مشخصی را فراهم کند.

آماده سازی و ترمیم دندان با ونیر باید به گونه ای باشد که بهترین کارکرد ، با زیبایی و استحکام تمام  وبا حد فاصل فیزیولوژیک و طول عمر زیاد باشد. تمامی این موارد باید با در نظر گرفتن قدرت ساختار دندان باقی مانده باشد  .اگر روکش لب پر شود ،تغییر رنگ دهد یا ساییده شود می توان به راحتی آن را ترمیم یا جایگزین کرد.

معمولا تنها شش دندان ارواره ای قدامی احتیاج به اصلاح دارند چون مشخص ترین دندان ها در زمانی هستند که فرد لبخند می زند یا صحبت می کند گرچه دندان های آسیاب کوچک آرواره ای اول هم شامل این دسته بندی می شوند اگر در زمان لبخند زدن ظاهر شوند . دندان های قدامی فک پایین که تغییر رنگ پیدا کرده اند به ندرت برای وینرمناسب اند زیرا نازک هستند و نیروی گاز گرفتن و اصطکاک مستقیما روی آنها خواهد بود. در نتیجه روکش  برای دندان های پایین  اگر آنها در حالت طبیعی خود قرار داشته باشند توصیه نمیشود زیرا کاهش  مناسب مینای دندان  در این قسمت برای ضخامت داشتن روکش به شدت سخت خواهد بود .

تکنیک های مستقیم روکش:

روکش مستقیم و جزیی: تغییر رنگ جزیی و ذاتی در دندان با مینای سالم میتواند از این طریق درمان شود. اغلب متخصصین در اکثر مواقع از روکش کلی استفاده می کنند حتی اگر لازم به روکش جزیی باشد .

تراش مینای دندان بصورت جزیی (خشن کردن سطح دندان) وینرها بسیار توصیه شده که دلایل آن به علت موارد زیر می باشد.

ایجاد فضا برای ونیری که توانایی پوشاندن رنگ دندان زیر را دارا باشد.

معمولا احتیاجی به بی حسی دندان ها برای وینر نیست مگر اینکه آسیب وارده به دندان شدیدا عمیق باشد و تا عاج دندان رسیده باشد.

لمینت سرامیکی

لمینت دندان (لامینت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق‌العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند. درواقع این لایه همرنگ دندان‌ها بوده که باعث اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها شده و اگر دندان‌ها با فاصله در کنار هم باشند فاصله را بسته و بر روی دندان‌هایی که شکستگی دارند انجام می‌گیرد.

لمینیت ها در گذشته درمان رایج و با دوام دندان های قدامی که ظاهر زیبایی نداشتند با استفاده ازپوشش کامل تاج ها با برداشتن قسمت هایی از ساختار دندان بود. این روش تهاجمی ممکن بود با عوارض مضر بر بافت های پالپ(عصب دندان) و بافت لثه همراه باشد.

با معرفی روش باندینگ توسط بئونو کور در سال 1955 تحقیقات به سمت استفاده از تکنیک های محافظه کارانه ی همراه با استفاده از مواد چسپنده به سطوح دندان ها برای درمان مشکلات زیبایی دندان پیش رفت . استفاده از رزین کامپوزیت دندان را ماسکه میکند و تغییر رنگ دندان و موقعیت و زوایای آن را ارتقا میدهد. که البته این کامپوزیت ها یک عیب دارند و آن هم این است که جایگزاری شان حساس است و همینطور ممکن است از نواحی حاشیه ای دچار شکستگی شوند . با توجه به این مشکلات  کامپوزیت های رزین برای ترمیم های سطح کم یا متوسط و مشکلات خفیف تر دندان پیشنهاد می شوند.

روکش های چینی یا همان لمینت ها امروزه درمان و راه حل رایج و محبوبی برای ارتقای زیبایی  و حل مشکلات دندان افراد هستند که برای داشتن نتایج بلند مدت باید به درستی انجام شوند.

انواع لمینت دندان

ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود).

 1. لامینت سرامیکی : مقاومت بیشتری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با کامپوزیت‌ها داشته و دارای ظاهر زیباتری هستند. 
 2. لامینت کامپوزیتی: ثبات رنگ این نوع لامینت کمتر است ولی قیمت آن‌ها ارزان‌تر بوده و تراش کمتر دندان را از جمله مزیت‌هایش می‌توان دانست.

 

مراحل انجام لمینیت

 1. آماده سازی:یک تصویر ذهنی لازم است تا آماده سازی دندان و ملزومات آن را مشخص کند از جمله مقدار کاهش عمق تا آماده سازی حاشیه ها برای دستیابی به نتیجه ی نهایی. هدف از آماده سازی دندان آن است که:ضخامت کافی برای لمینت در سطح دندان ایجاد شود تا دربرابر احتمال شکستگی مقاومت لازم را داشته باشد ودر ترمیم نهایی مشکلی ایجاد نشود.حاشیه فراهم شود  تا سرامیک موجود بتواند خط پایان مناسبی را مشخص کند  و خروج لمینت از ناحیه لثه طبیعی باشد.آماده سازی در مینای دندان تا جایی که امکان دارد حفظ شود.آماده سازی نهایی فراهم شود که عاری از هرگونه تیزی در زوایای درونی است و کاملا صاف است و در نهایت فراهم کردن محل استقرار مشخص لمینت ها
 2.  انتخاب مواد:ماده ی لیتیوم دیسیلیکیت (emax) برای داشتن خواص بصری اش و همنیطور قدرت عالی و جنس نرم اش و مقاومت در برابر شکستگی انتخاب می شود .این ماده در انواع مختلف مات و شفاف موجود است و نوع کدر آن به سرامیک موجود اجازه می دهد رنگ را در صورت نیاز بهتر ماسکه کند . پروسه ی تولید این ماده با پرس داغ یا از طریق cad/cam
 3. پروسه ی آزمایشگاهی :ساخت لمینت های سرامیکی که مادام العمر برای فرد باقی بمانند به مهارت نیاز دارد که باید از porcelain feldspathic و waxer های بسیار دقیق در تکنیک پرس داغ استفاده شود . اما امروزه تکنیک های cad/cam این امکان را فراهم کرده اند تا تنها با چند کلیک لمینت ها ساخته شوند.تشخیص wax up که ابتدا توسط بیمار تایید می شود و بعد طراحی آن به صورت موقتی به کار گذاشته می شود، در سیستم اسکن می شود تا به عنوان blueprint برای لمینت نهایی استفاده شود. در این مرحله از پروسه ی ساخت لمینت کار متخصص آن است که دقیقا طراحی را که بیمار و پزشک تایید کرده را باز تولید کند .  هر گونه عدم تطبیق با این طراحی مشکلات متعددی را  از جمله عدم پذیرش، مشکلات مربوط به زیبایی ظاهری ، تکلم و کارکرد را به وجود می آورد. البته خصیصه های کوچک و مربوط به سطح  قابلیت اصلاح دارند و تغییرات کم در طراحی میتواند برای ارتقای بیشتر جنبه ی هنری و زیبایی خروجی کار انجام شود.

 این روش زیباسازی دندان‌ها مناسب چه افرادی است؟

باید بدانید که لامینت مشکلات دندان‌های قدامی را رفع کرده و اگر دندانی با ضایعات زیادی همراه نباشد فقط درمان در حیطه مینای دندان می‌باشد. یکی از شرایط مهمی که برای آن وجود دارد نبودن عادت‌های دهانی بیمار است. زیرا مورادی مثل دندان قروچه می‌تواند باعث شکستگی‌های دندانی که لامینت شده شود و به مرور زمان به آن آسیب وارد کند.

به طور متداول در جامعه ما، منظور از کامپوزیت، ونیرکامپوزیتی و از لمینت دندان، لمینیت سرامیکی است.

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا وپایین می باشد.

لمینت سرامیکی دندان:

کاربرد لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی و بی نظمی دندان ها، هم اندازه نبودن دندان ها، اصلاح رنگ بد دندان، برای بستن فاصله دندان ها، ترمیم شکستگی های دندان، اصلاح دندان بدشکل و... است. از مهم ترین ویژگی لمینت های سرامیکی می توانیم به استحکام بالای آن اشاره کنیم، در مواردی که دندان ها زیر استرس شدیدی هستند و یا مشکلات ظاهری نیز مثل شکستگی و تغییر رنگ و پرشدگی زیاد است از لمینت سرامیکی استفاده می شود.

جهت ساخت لمینت سرامیک سطح بیرونی و نوک دندان ها به میزان بسیار کم تراش می خورد و سپس از دندان ها قالب گرفته شده و به لابراتوارهای مخصوص ارسال می گردد. برای آماده سازی (ساخت و تحویل) لمینت ها مدت زمانی در حدود هفت تا 14 روز لازم است. در لابراتوار لمینت با توجه به دستور پزشک و انتخاب بیمار آماده می شود و پس از آماده شدن در جلسه بعدی لمینت ها بر روی دندان ها توسط دندانپزشک و در مطب سمنت ( چسبانده ) می شوند.

ونیرکامپوزیت دندان :

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر روشی برای اصلاح بدرنگی و بدشکلی دندان هاست که در آن یک لایه از مواد سفید همرنگ دندان به نام کامپوزیت که برای ترمیم پوسیدگی دندان ها نیز استفاده می شود بر روی دندان ها جهت افزایش زیبایی چسبانده می شود. این روش معمولاً نیازی به قالب گیری و زمان بیشتری برای آماده شدن ندارد و طی یک جلسه توسط دندانپزشک (حدود پنج ساعت برای هر فک) فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. کامپوزیتها در صورتیکه از ماده ای با کیفیت خوب ساخته شوند و به خوبی و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت)، دچار تغییر رنگ نمی شوند یا تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است.

کامپوزیت ونیر با مهارت بالا و دقت زیادی و توسط دندانپزشک زیبایی ساخته می شود. 

کاربرد کامپوزیت ونیر بیشتر حالت محافظه کارانه دارد، درمان با حداقل تراش ممکن انجام می گیرد و بیشتر در مواردی استفاده می گردد که مراجعه کننده حاضر به پرداخت هزینه بیشتر نباشد. زیرا که هزینه لمینت دندان ( لمینت سرامیک ) از هزینه ونیر کامپوزیت بیشتر است.

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیک

با شرح مطالب بالا تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینیت سرامیک شاید برای شما آشکار شده باشد ولی برای آگاهی بیشتر به تفاوت کامپوزیت و لمینت اشاره می شود:

 • مراحل ساخت: لمینت نیاز به قالب گیری دارد و طی حدود 10 روز در لابراتوار ساخته می شود.اما ونیر کامپوزیت در همان جلسه اول و در مطب و توسط دندانپزشک زیبایی ساخته می شود.
 • هزینه لمینت دندان : قیمت ونیر کامپوزیت نسبت به قیمت لمینت سرامیک مناسب تر است.
 • میزان استحکام در برابر شکستگی : استحکام لمینت دندان ( لمینت سرامیک ) در برابر شکستگی نسبت به ونیر کامپوزیت بسیار بیشتر است.
 • میزان رنگ پذیری: احتمال تغییر رنگ کامپوزیت دندان بیشتر از لمینت سرامیکی است.
 • امکان تغییر یا ترمیم: یکی دیگر از تفاوت های ونیر کامپوزیت و لمینت دندان در این است که امکان تغییر در فرم ونیر کامپوزیت دارد اما لمینت سرامیک بعد از ساخت امکان تغییر در آن وجود ندارد. همچنین در صورت شکستن آنها، ونیر کامپوزیت را می توان ترمیم کرد اما لمینت سرامیک را باید تعویض کرد و از اول قالبگیری و ساخته شود ( البته فقط همان یک دندان )

 

کلینیک های دندانپزشکی رویان مو سلامت تهران

خدمات دندانپزشکی

طراحی خط لبخند دیجیتالی با دستگاه پیشرفته GSD
بلیچینگ با پیشرفته ترین متد
ونیر کامپوزیت Swiss Ivocular
لامینت سرامیکی UPS Emax
روکش تمام سرامیک
ایمپلنت Navigatio surgery
خدمات ویژه دندانپزشکی کودکان و نوجوانان از قبیل
فلوراید تراپی
واکسیناسیون دندان کودکان
ترمیم و مراقبت دندانپزشکی دندانهای شیری
برطرف کردن دفورمیتی های دندان در کودکان به صورت پیشگیرانه
ارتودنسی و فیشورسیلانت
مجهز به پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا

♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان

۰۲۱-۴۱۹۳۶
۰۲۱-۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

مشاورین تلگرام
@royanmoobot

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس ایمیل

info@royanmoo.com

دانلود اپلیکیشن

محاسبه هزینه کاشت مو
error: Content is protected !!
جهت مشاوره در واتساپ بر روی دکمه پایین کلیک نمایید
contact us
map